II Eesti Grilliliidu talvepäevad on toimunud!

 

Laupäeval, 7. veebruaril, toimusid Jäneda koolitus- ja puhkekeskuses Eesti Grilliliidu selle aasta talvepäevad. Osales pea 100 liidu liiget, mida on tublisti rohkem kui eelmisel aastal - Grilliliit on kasvanud ja liikmete aktiivsus suurenenud!

Sel korral alustati sportlikult juba kell 13.30 suure lauatenniseturniiriga, mille peaauhinnaks oli liidu asutaja ja juhatuse liige Enn Tobreluts välja pannud omanimelised, Santa Mariaga koostöös toodetud, suure maitseainepaki barbecue rubi ja spetsiaalsed grillimispaberid. Võistlusel osales 8 võistlejat. Parimaks naismängijaks osutus Karita Gruuse ja meeste arvestuses pälvis esikoha Auris Rätsep, kellest viimane kordas auhinda vastu võttes vana kavalust: "Tahad võita, korralda turniir alal, mida natukenegi oskad!" Võistluse peakohtunik Tarmo Kose kiitis juba esimese võistluse kõva taset ja ennustas turniirile traditsiooniks saamist ja pikka iga.

Talvepäevade ametlik osa algas kell 17 koolituskeskuse suures saalis liidu verivärskelt valminud paraadlipu sissetoomisega. Lippuriau sai endale grillimeister Koit "Vorstikunn" Kuusk, kes Grilliliidu ametliku trummilööja Hannes Loopere marsirütmide saatel oma ülesandega väärikalt hakkama sai. "Nahk oli lõdva, järgmiseks aastaks lasen ära pingutada", lubas Hannes ja selgitas, et jutt käib tavisesse puhkeasendisse lastud soolotrummist. Publik ei saanud sugugi aru, et löökkpill pool tooni madalamalt oleks helisenud ja aplodeeris püsti seistes nagu sellisel pidulikul puhul ikka kombeks on.

Enne talvepäevade koolituskava algust tutvustas liidu tegevjuht Auris Rätsep plaane käesolevaks aastaks, milledest ambitsioonikaim on oluliselt suurendada liidu juba niigi arvukat liikmeskonda ja seda just ettevõtete osas. Samuti on seatud eesmärgiks luua väikeriikide küpsetusteemaliste organisatsioonide võrgustik, kusjuures Eesti Grilliliit on pannud õla alla Soome ja Läti liidu loomiseks. Koostööd tehakse ka Malta grilliliiduga, kelle asutajaliige on eestlane Andres Toompere.

Talvepäevade koolitunni viis läbi meistersportlasest toitumisnõustaja Ott Kiivikas, kes rääkis lihtsalt ja arusaadavalt tasakaalustatud ja targalt toitumisest. Lisaks asjalikule ja harivale jutule, pakkus Ott degusteerimiseks ja ka ostmiseks Fitshop.ee toiduteemalisi tooteid, mis on mõeldud kasutamiseks igaühele, mitte ainult sportlastele. Ott esines oma tuntud headuses ja Eesti Grilliliidu liikmed on talle selle etteaste eest tänulikud!

Järgmise tunni alguses kustusid tuled ja saali kõlaritest kostus võimas muusika. Lavale astusid mehed Grilliliidu liikmetest moodustatud esimesest profivõistkonnast SmokyCo2 BBQ Team Estonia: Priit Toomits, Erlis Schönberg, Sven Rosenstok ja Silver Siitam. Ässadele kohaselt võeti platsi saali ees presiidiumilaua taga, et võistkonnna loomist ja plaane tutvustada. Meeste teod ja saavutused räägivad tulevikus enda eest, aga küpsetusrenomee on igal liikmel vägagi väärikas. Grilliliit aitab võistkonna tegemistele igati kaasa ja loodame, et Smoky-meeste vägitegudest kuuleme juba peatselt palju häid uudiseid.

Kell oli märkamatult saanud 8 õhtul ja kõhud tühjad. Koolituskeskuse ees õues lumesajus ootas näljaseid grillisõpru Koit The Vorstikunn Kuusk, kes oli pudupäevaks loonud kaks uut vorstiretsepti, nendest ühena lausa rosinavorsti. Suure pidusöögi ooteks sobis Vorstikunni käsitöö suurepäraselt, eriti veel koos koduleivaga.

Ja siis algasid kulinaarsed naudingud, mida pakkus traditsiooniliselt Enn Tobrelutsu cateringi meeskond. Vaata Ennu koostatud menüüd siit. Kõike jätkus ja see oli ülimalt maitsev ja huvitav. Sekka veel korralik ilutulestik ja siis algas Ennu grillishow hiiglasliku söegrilli kohal ja ümber. Tegevusel oli sisu ja meeleolukat vormi, kes soovis ja oskas kuulata-vaadata, see sai hulgaliselt häid küpsetusnippe. Etteaste kulminatsiooniks oli liha loopimine otse sütele (see olevat maailmas ainulaadne ja Ennu leiutatud küptsetusviis) ja seejärel hoogne küpsetustegevus. Kui kõht täis, siis suunduti hea Eesti kombe kohaselt sauna:).

Mis toimus Grilliliidu talvepäevade traditsioonilsel suurel basseini- ja saunapeol, jäägu osalejate teada... Kindel on, et kell 23 astus basseinivereele Eesti tantsumuusika grand old discoman Üllar Jörberg, esitades oma suuri hitte, mispeale keerutas publik tantsu nii, et vähe ei olnud. Oli ka neid, kes ei uskunud, et Jäneda basseinipeole on saabunud Jörpa ise ja käisid poppstaari õige lähedalt uudistamas ja näpuga katsumas. Tehti pilti ja saadi autogramme, lõbu ja nalja oli laialt nii nagu ühel korralikul Eesti saunapeol olema peabki. Saunaõlled ja siidrid saatis liidu liikmetele tervituseks liidu liige A.Le Coq - selle eest suured tänud!

Kõvemad pidulised lahkusid tantsupõrandalt varajastel hommikutundidel. Sel aastal lõppes tantsuõhtu mõnevõrra varem kui aasta eest, sest kaasavõetud päevinäinud kineskoop-karaoke-teler ei võtnud suure niiskuse tõttu pilti ette. Siinkohal suured tänud Järvamaa tuntuimatele diskoritele Sulole ja Jaanusele, kellest viimane läks saunapeolt otse ja ausalt sõjaväkke tagasi - Grilliliidu liige oskab pidutseda, aga samas olla ka kohusetundlik!

Hommikul söödi hotelli poolt pakutavat muna ja putru, jagati muljeid ja kell 10.30 tehti Grilliliidu kombe kohaselt lahkumispilt õues seal, kus eelmisel õhtul lumehanges häid roogasid nauditi.

II Eesti Grilliliidu talvepäevad läksid igati korda - kes soovisid, need said tarkust, uusi grillisõpru-tuttavaid ja mis põhiline: grilliti ja chilliti.

Kohtumiseni järgmistel talvepäevadel, 6.02.2016, Jänedal!

Kellele ja milleks Eesti Grilliliidu talvepäevad?

Vastab liidu tegevjuht Auris Rätsep: "Eesti Grilliliitu kuulub hetkel 400 füüsilist ja 20 jurdiidlisest isikust liiget ja see arv suureneb aastate jooksul kindlasti. Liikmed, kes soovivad tegutseda liidu korraldatavatel võistlustel kohtunikena, läbivad igal kevadel kohtunike koolituse. Seejärel tehakse võistlushooaja jooksul rasket ja toitvat kohtunikutööd ja paljud liikmed osalevad võistlustel ka võistkonnana. Üks kord aastas on liidu liikmetel võimalus kohtuda õhkkonnas, kus ei ole ühtegi pealesuruvat kellaaega ja kohustust nii nagu näiteks võistlustel. Saame omavahel rohkem tuttavaks, toiduvaldkonnast tarkust ja uudiseid ning sööme väga hästi ja päeva lõpetuseks peame maha mõnusa peo. Grilliliiduga on oodatud liituma igaüks: Liitu meiega!"